Türkiye'nin En İyi Paylaşım Sitesine Hoşgeldiniz
Forumdan yararlanmak için üye olunuz!!!
Forumdan yararlanmak için üye olunuz!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

gєℓ∂ιğιηιz ιçιη тєşєккüяℓєя...

AnasayfaGirişAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapanasayfa

İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR

+2
ŞeHz4D€..!
Blood_Hawk
6 posters
YazarMesaj
Blood_Hawk
Üye
Üye
Blood_Hawk

Erkek Mesaj Sayısı : 721
Lakap : haykopat

İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR Empty
MesajKonu: İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR   İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR I_icon_minitimePerş. Ekim 30, 2008 4:18 pm

a) Proses (Process)
Bir işletim sisteminde anahtar kavram Proses' dir. Bir proses temel olarak "çalıştırılmakta olan bir program" dır. "Çalıştırılabilir bir program", programın verileri, program sayacı, ve diğer bölümlerinden oluşan bir "veri yapısı" şeklindeki çatıdır.
Proses, yukarıda da belirtildiği gibi, bir "programın işletimi" ne verilen isimdir. Bir "kaynak program" durgun bir komutlar dizisi şeklinde bulunurken, proses bu komutlar dizisinin işletilmesi anındaki durumuna verilen isimdir. Kişisel bilgisayarlarda (PC), genellikle ortam tek kullanıcılı olmasına rağmen, zaman zaman işletim sistemine ilişkin prosesler de işletime alınmaktadır. Ancak yine de bu bilgisayarlarda çalışan işletim sistemlerinin bazılarının (MS-DOS) gibi tek iş düzeni (monoprogramming), bazıları ise kullanıcının kendisine ait farklı programları aynı anda işletime alabilmeleri nedeni ile (Windows işletim sistemi gibi) çok görevli (multitasking) özelliği taşıdığı söylenebilir.
Çok kullanıcılı olan, (multiuser) ve çok iş düzeni (multiprogramming) uygulanan sistemlerde ise, aynı anda birden çok işin işletilmesi zorunluluğu, CPU, bellek ve diğer sistem kaynaklarının bu işler (prosesler) arasında paylaştırılmasını gerektirir. Bu sistemlerde bu nedenle proses işletimi daha karmaşık bir hal alır.

b) Dosyalar (Files)
İşletim Sisteminin temel bir fonksiyonu, disklerin, çevre üniteleri vs. ile ilgili özelliklerini tutmaktır. Dosya (file) yaratmak, okumak veya yazmak için sistem çağrılarına ihtiyaç vardır. Bir dosya okunmadan önce mutlaka açılmalıdır. Dosyalar ile ilgili bilgiler " Dizinler (Directory)" şeklinde bir yapıdır.
Prosesler ve dosyalar hiyerarşik (iç içe dallanmış) bir yapıdadır. Ancak, proselerdeki hiyerarşi, dosyalardaki kadar derin ve kalıcı değildir. Proseslerin hiyerarşik yapıdaki yaşamları en fazla birkaç dakika sürerken dosyaların hiyerarşik durumdaki yapıları yıllarca sürebilir.

c) İş (Job)
Kullanıcıların, bilgisayar sisteminde bağımsız bir bütün olarak ve belli bir sıra dahilinde işlenmesini istedikleri hizmetler kümesine "İş (Job)" denilebilir. Bilgisayarın sistemlerine gönderilen işler, bir veya birden fazla programın ayrı ayrı işletileceği alt adımlardan oluşabilir. İşler genellikle adımların art arda uygulanacağı biçimde düzenlenir. Her adım, bir öncekinin sonuçlanması üzerine işletime girer.
Bir örnek verecek olursak, günümüzdeki işletim sistemi olan MS-DOS işletim sisteminde "*. bat" uzantılı dosyalar bir anlamda iş adıyla adlandırılabilir.

d) İstemci / Sunucu (Client/Server)
Modern İşletim Sistemlerin de genel eğilim, çekirdek (kernel) (DOS' daki Command. com gibi düşünülebilir) en düşük düzeye indirip kullanıcıları etkileyen utility (yardımcı program) leri zenginleştirmektir. Örneğin, bir dosyadan bir blok bilgi okumak için bir istek talebi olsun. Bu durumda istemci proses' i (client process), dosya sunucusuna (file server) bir istem gönderir. File server işi yapar ve sonucu işlemciye gönderir.
Bu model de Kernel (Çekirdek) istemcilerle sunusular arasında iletişimi sağlar. İşletim sistemini, "file server", "proses server", "memory server" gibi parçalara bölmek yönetimi daha kolaylaştırmıştır. Örneğin bir yazılım hatası (bug) sebebiyle sistemdeki "file server" in çalışmaz duruma gelmesiyle, dosya servisi durur ama sistemin tümü çökmemiş olur.

e) Terminal (Sonda Bulunan)
Modern İşletim Sistemlerinde, istemci konumunda olan ve son uç olarak bulunan sistemlerdir. Fakat bu sistemler, iki türlüdür. Bunlardan birisi şu an kullanmakta olduğumuz şekli ile olandır. Yani, kendi işletim sistemini kullanarak istemci konumunda olanlardır. Diğeri ise, sistemi olmayan yani sadece monitör ve klavyeden oluşan sistemlerdir. Bunlara Dumb Terminal (aptal terminal) denir ve bunlar kendi içinde, özel kartla küçük bir server' a bağlı olarak çalışır ve istemci durumunda bulunur. Örnek olarak bankalardaki memurların kullandığı bilgisayarları gösterebiliriz.

f) Boot (Yeniden Başlatma)
İşletim sisteminin yaptığı işler bitirilip veya kayıtları tutularak yarıda kesilip işletim sisteminin tamamen kapatılması veya elektriğinin kesilip yeniden verilmesi ve işletim sisteminin yeniden başlatılmasıdır.
ŞeHz4D€..!
Üye
Üye
ŞeHz4D€..!

Erkek Mesaj Sayısı : 847

MesajKonu: Geri: İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR   İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR I_icon_minitimeC.tesi Kas. 08, 2008 7:10 pm

paylaşım için tşkler...
http://zeytinliyiz.benimforum.org/
devil
Co-Admin
Co-Admin
devil

MesajKonu: Geri: İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR   İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR I_icon_minitimePaz Kas. 09, 2008 11:55 am

paylaşım için saol
Desertion
Admin
Admin
Desertion

Erkek Mesaj Sayısı : 1407

MesajKonu: Geri: İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR   İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR I_icon_minitimePaz Kas. 09, 2008 3:46 pm

paylasımın için tşkrlr...
http://zeytinliyiz.benimforum.org/
BLooDBRoTHeRs
(¯`·._.·[е(v)ðÑ ^^4£V£R]·._.·´¯)
(¯`·._.·[е(v)ðÑ ^^4£V£R]·._.·´¯)
BLooDBRoTHeRs

Erkek Mesaj Sayısı : 730

MesajKonu: Geri: İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR   İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR I_icon_minitimeCuma Kas. 28, 2008 3:42 pm

paylaşım için tşkler
yüxexes
S.Moderator
S.Moderator
yüxexes

Erkek Mesaj Sayısı : 463

MesajKonu: Geri: İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR   İŞLETİM SİSTEMLERİNDE TEMEL KAVRAMLAR I_icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 12:47 pm

paylaşım için saol

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» temel fıkraları
» Temel Fıkraları
» İŞLETİM SİSTEMLERİ
» İŞLETİM SİSTEMLERİNİN TARİHÇESİ