Türkiye'nin En İyi Paylaşım Sitesine Hoşgeldiniz
Forumdan yararlanmak için üye olunuz!!!

Türkiye'nin En İyi Paylaşım Sitesine Hoşgeldiniz

gєℓ∂ιğιηιz ιçιη тєşєккüяℓєя...
 
AnasayfaGirişTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yapanasayfa

Paylaş | 
 

 WINDOWS XP VE 2000 REGISTER PÜF NOKTALARI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Blood_Hawk
Üye
Üye
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 721
Yaş : 23
Nerden : toilet
Lakap : haykopat
Kayıt tarihi : 22/09/08

MesajKonu: WINDOWS XP VE 2000 REGISTER PÜF NOKTALARI   Perş. Ekim 30, 2008 4:25 pm

* Sisteminizi İlk Günkü Gibi Hızlandırın:
Kullanılmayan programları Temizleyin;
Disk Temizleme butonuna tıklayarak programı çalıştırın.
Diski Birlestirin; Disk birleştirme sistem hızınızı %50'lere varan oranlarda hızlandırabilir.
Kullanılmayan Ağ Baglantılarını kesin, %50 hız artışı sağlar.
Otomatik başlayan programları kaldırın; Başlat - çalıştır - msconfig yazın İhtiyacınız olmayan programların işaretlerini kaldırarak sisteminizin açılış hızını artırabilrisiniz.
* Daha Hızlı Açılış (1):
Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için; "HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\CurrentControlSet\\Control\\FileSystem" anahtarına gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.
* Daha Hızlı Açılış (2):
Windows dosyaları açarken bir animasyon gösterir. Bunu engelleyerek açılışınızı arttırın.
HKEY_CURRENT_USER\\Control Panel\\Desktop\\WindowMetrics anahtarında "MinAnimate" adında DWORD değeri oluşturunve değerini 0 yaptığınızda animasyon göstermez, daha çabuk ekranı kaplar. 1 yaparsanız tekrar etkinleşir.
* Daha Hızlı Açılış (3):
"HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Dfrg\\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin, burada "Enable" anahtarının değerini "Y" yapın.
* Daha Hızlı Açılış (4):
İlk defa Windows XP'de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Öneri olarak "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "C:\\windows\\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içini silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız az da olsa hızlanacaktır.
* Sistemin Açılışını Hızlandırın:
HKEY_LOCAL_MACHINE\\System\\CurrentControlSet\\Control\\Session Manager\\Memory Management\\PrefetchParameters altındaki EnablePrefetcher değerini 5-7 arasında sayı gir.
* Daha Hızlı Çalışma:
Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz, "HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\CurrentControlSet\\Control\\PriorityControl" anahtarına gidin, yeni bir DWORD oluşturun ismi "IRQ8Priority" olarak değiştirin ve değerini "1" yapın.
* Bilgisayarınızı hızlandırın:
System.ini dosyasını açarak Vcache dizinini bulup altına MaxFileCache=2000 ilave edin.
* Açılıştaki logoyu kaldırarak WinXP açılışını hızlandırabilirsiniz.
C sürücünüzün altında bulunan boot.ini dosyasını bulun ve '/fastdetect' komutunun yanına ' /noguiboot' kelimesini ekleyin. Sisteminizi eski haline getirmek için bu kelimeyi siliniz.Yada Başlat/Çalıştır'a msconfig yazın, açılan yerden boot.ini sekmesine geçin ve buradan logoyu devre dışı bırakmak için Noguiboot a onay işaretini işaretleyin.
* Sistem açılışını hızlandırmak ve "Hoşgeldiniz" Yazısının Gelmemesi: Bilgisayarım/Özellikler/Gelişmiş sekmesini tıklayarak, 3.seçenek olan Başlangıç ve Kurtarma da yer alan ayar düğmesini açın ve 2 adet İşletim süresinin ekranda kalma süresi ve Gerekirse kurtarma seçeneklerinindeki süreyi azaltın veya "0" yapın,yada Kutucuklardaki onay işaretini kaldırın. Windows XP yaklaşık 20-30 sn.erken açılacaktır.
* Unutulan Parolanın Değiştirilmesi:
XP'nin unutulan yönetici parolasını değiştirmek için, Windows XP'nin Dos Komut satırını açın, "net user administrator Parola" burada Parola yerine kullanmak istediğiniz yeni şifrenizi yazmalısınız.
* Windows xp internet hız sınırlamasını kaldırmak:
Windows xp pr. sadece %80 internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını %20 daha artırabilirsiniz. Bunun için : Başlat/çalıştır/gpedit.msc>bilgisayar yapılandırıcısı yönetim şablonları >ağ Qus paket zamanlayıcısı > ayarlanabilen bant genişliğini sınırla etkin bant genişlik sınırı "0" olarak girmeniz yeterli.
* Paylaşımları bilgisayarımdan Kaldırmak:
Bilgisayar'ım da ki paylaşım listesine isteyenler rahatlıkla ulaşabilirler. Bu liste ne kadar uzunsa o kadar karmaşık görünür. Paylaşım simgelerini rahatlıkla silebilirsiniz. Bunun için ilk olarak kayıt defteri düzenleyicisini çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerindeki HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Explorer
\\MyComputer\\NameSpace\\DelegateFolders anahtarını aktif hale getirin ve hemen altındaki {59031a47-3f72-44a789c5-5595fe6b30ee} öğesini silin. Windows XP'yi yeniden başlattıktan sonra paylaşım simgeleri artık bilgisayarım penceresinde görünmeyecektir.
* Proğramların Timeout Süresini Değiştirmek:
Bir program, işletim sistemine uzun süre bilgi vermezse, XP bu programın kilitlendiğini farz edecektir. Söz konusu "Timeout" süresini değiştirebilirsiniz. HKEY_CURRENT_USER\\ControlPanel\\Desktop anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "HungApp-Timeout" öğesininin değer verisi kutusuna Milisaniye olarak istediğiniz bir değer girin.
* Hata Bildirimini Engellemek:
XP, bir program kilitlenecek olursa, NT'den tanıdığımız Dr. Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır. Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor. Başlat/Denetim Masası"penceresinde, "Performans ve Bakım" bağlantı altında bulunan "sistem" üzerine tıklayın. Ekran gelen pencere üzerinde bulunan "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin ve "Önemli hata oluştuğunda bana bildir" seçeneğindeki işareti kaldırın.
* Microsoft Bilgi Sorgulamasını Kapatmak:
Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır. Windows Update sırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerin karşıya gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir. Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız."HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\Microsoft\\WindowsNT\\ CurrentVersion" altında "RegDone" değerine çift tıklayın ve "1" değerini girin.
* Kullanıcı Adı ve Şifre Girmeden Otomatik Olarak Windows'un Açılması:
Başlat/Çalıştır'dan Control userpasswords2 Yazın ve Kontrol Panelinden "Kullanıcı adı ve şifre Seçeneğini" işaretleyin. Artık şifrenizi girmeden otomatik olarak Windows açılacaktır.
* Windows'un Eski Ayarlar İle Yeniden kurulması:
Yüklü Windows ayarlarının bozulmadan yeniden yüklenmesi için;Windows CD sini Koyun ve Başlat/Çalıştır Komut Satırına CD Sürücü İsmi:\\i386\\winnt32.exe\\unattend Yazın Tüm bozuk dosyaları onaracak.
* İnternet Explorer'in Yeniden Kurulması:
XP CD'sini yerleştirip Başlat/Çalıştır Komut Satırına
rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultInstall.132%windir%\\inf\\ie.inf yazınız.
* MSN Messenger'i XP den Kaldırmak:
XP CD'sini yerleştirip Başlat/Çalıştır Komut Satırına
RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection%windir%\\INF\\msmsgs.inf,BLC.Remove yazın.
* Windows'un Zip özelligini Kaldırmak:
Başlat/Çalıştır Komut Satırına "regsvr32 /u zipfldr.dll"yazın ve XP'nin zip özelliği kalktı geri yüklemek içinse "regsvr32 zipfldr.dll" yazmanız yeterli olacaktır.
* Windows XP altında Google de Arama Yapmak:
HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/İnternetExplorer/Main
İki Yeni Dize Değeri Oluşturun ve Adını "Search Page" Değeri "http://www.google.com.tr" Diğerine "Search Bar" ve Değerine de "http://www.google.com/ie" Sonra HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/İnternetExplorer/ SearchUrl Anahtarında "Varsayılan" Değerini"www. google. com/keyword/%s" olarak değiştir.
HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/İnternetExplorer/Search Buradaki "SearchAssistant" Kaydının Değerini "http://www.google.com/ie"Olarak Değiştirin.
* OUTLOOK XP'nin Sistem Çubuğu simgesi:
HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft\\Office\\10.0\\Outlook\\Preferences
Burada "MintoTray" Adında DWORD Değeri oluştur ve değerini "1" Olarak Gir.
* Gizlenmiş Kullanıcı hesabının yeniden görüntülenmesi:
Regedit'ten HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\Microsoft\\WindowsNT\\CurrentVersion\\
Winlogon\\SpecialAccounts\\UserList Anahtarını etkinleştirin. Sağ tarafta Yeni DWORD Değeri oluşturun ve ismini istediğiniz kullanıcı adını yazın, Değerini "0" olarak verin. Sonraki açılışta görünmez. Bu hesabın görüntülenmesi için ise Değerini "1" yapın. Örneğin Administrator hesabının görüntülenmesi için Administrator isminde DWORD Değeri oluşturun Değerini de "1" yapın.
* Windows XP de Sistem Açılmadan Sistem Geri Yüklemenin Açılışı:
Bilgisayarınızı başlatırken Windows logosu ekranda görünmeden önce F5 düğmesine basın. Güvenli Kip Komut İstemi (Safe Mode With Command Prompt) seçeneğini çalıştırın. Windows oturumunu sistem yöneticisi olarak açmanız gerekecektir. Bunu yaptıktan sonra karşınıza DOS komut penceresi gelir. Boş bir satıra,%systemroot%\\system32\\restore\\rstrui.exe yazın ve komutu Çalıştırın.
* Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak:
Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? İstediğiniz dosyaları seçin, Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakın o halletsin. Çok basit ama çok yararlı bir kolaylık.
* XP İşletim sisteminin Ağda Diğer PC' ler Tarafından Ulaşılmama Sorunu (Guest Hesabı)
Ağda ulaşmak istediğiniz XPİşletim sistemli Pc Guest Hesabı ve Parola Soruyor ise; Denetim Masası/Yönetimsel Araçlar/Bilgisayar yönetimi/Yerel Kullanıcı ve Gruplar/Users Seçiyoruz ve Guest Hesabının Özelliklerinden, Kullanıcı Parola Değiştiremez ve Parola Her Zaman Geçerli Olsun Seçeneklerini işaretliyoruz.Bundan Sonra Ağda Sorun Olmayacaktır.
* Network bağlantıları:
Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken, XP öncelikle Zamanlanmış Görevler'e bakar. Bu ise bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açın ve HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace yolunu bularak, Buradan {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF} anahtarı bulup silin.
* MSCONFIG hayatınızı kurtarabilir:
Windows XP'nin msconfig. exe uygulamasını kullanarak bir Windows 2000 bilgisayardaki servisleri görüntüleyebilirsiniz. Windows XP bilgisayarda bu msconfig.exe dosyası C:\\windows\\PCHealth\\HelpCtr\\Binaries klasöründe bulunur.Bütün yapacağınız msconfig.exe dosyasını Windows 2000 bilgisayarın C:\\winnt\\system32 klasörüne kopyalamak. Msconfig uygulaması işletim sisteminin Startup, system.ini, win.ini, boot.ini ve servisler bölümünden çalıştırılan programları görüntüler.
* Disk Temizleme'nin kendi kendine çalışmasına son:
XP, disk temizleme sihirbazını kullanımınıza sunuyor. Ancak bu sihirbaz, genellikle kullanıcı açısından uygun olmayan zamanlarda çalıştırıyor.
"HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Explorer\\ MyComputer\\ cleanuppath" anahtarı altında "Varsayılan" öğesine iki kere tıklayın. Değer Verisi satırında bulunan "%SystemRoot%\\system32\\cleanmgr.exe /D %c" değerini silin.
* Yetersiz sabit disk alanı mesajını engellemek:
Sabit diskiniz üzerindeki boş alan oranı düşecek olursa, XP devamlı olarak diskinizi temizlemenizi isteyecektir. Bunu engellemek için "HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Policies\\Explorer" anahtarını aktif hale getirin. Yeni/DWORD Değeri komutunu kullanarak yeni bir değer oluşturun. İsim olarak "NoLowDiskSpaceChecks" girin ve üzerine iki kere tıklayarak değer verisini "1" olarak değiştirin.
* Fazladan Memory:
Windows XP kullandığınız ya da kullanmakta olduğunuz programların.dll (dynamic link libraries) dosyalarını belirli bir zaman dilimi içerisinde hafızasında tutar. Bu özelliği kapatarak birazcık hafızaya sahip olabiliriz. "HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\Explorer" burada yeni bir DWORD değeri oluşturun adını "AlwaysUnloadDll" yapın ve değerini "1" yapın. Windows XP'yi yeniden başlattığınızda yapılan değişiklikler aktif olacaktır.
* İnternet Explorer bileşenlerini yüklememek:
IE 6, Windows XP'ye entegre olarak sunuluyor. Bu browser ile, yüklemek istemediğiniz bir eklenti bulunan bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, çalışmaya başlayan otomatik kurulum işlemi, çalışmanızı engelleyecektir.
İstenmeyen plug-in'lerin yüklenmesini engelleyebilmek için, Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak "gpedit.msc" dosyasını açın. Ekrana gelen penceredeki "Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Windows Bileşenleri/İnternet Explorer başlığını aktif hale getirin. "İnternet Explorer bileşenlerinin Otomatik Yüklemesini devre dışı bırak" öğesinin üzerine tıklandığında açılan pencere üzerindeki "Etkin" seçeneğini işaretleyerek etkinleştirebilirsiniz.
* İnternet Explorer'ı XP işletim sisteminde hızlandırmak için:
HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\Microsoft\\CurrentVersion\\Explorer\\RemoteComputer\\NameSpace içinde bulunan [D6277990-4C6A-11CF-8D87-00A-A0060F5BF] satırını siliniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
BLooDBRoTHeRs
(¯`·._.·[е(v)ðÑ ^^4£V£R]·._.·´¯)
(¯`·._.·[е(v)ðÑ ^^4£V£R]·._.·´¯)
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 730
Yaş : 28
Nerden : cehennemin dibi gelcen mi??
Kayıt tarihi : 20/09/08

MesajKonu: Geri: WINDOWS XP VE 2000 REGISTER PÜF NOKTALARI   Cuma Ekim 31, 2008 8:25 pm

teşekür ederim güzel konu
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ŞeHz4D€..!
Üye
Üye
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 847
Nerden : goradan xD
Kayıt tarihi : 19/09/08

MesajKonu: Geri: WINDOWS XP VE 2000 REGISTER PÜF NOKTALARI   C.tesi Kas. 08, 2008 7:09 pm

paylaşım için tşkler...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://zeytinliyiz.benimforum.org/
devil
Co-Admin
Co-Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 701
Kayıt tarihi : 19/09/08

MesajKonu: Geri: WINDOWS XP VE 2000 REGISTER PÜF NOKTALARI   Paz Kas. 09, 2008 11:56 am

paylaşım için saol
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Desertion
Admin
Admin
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 1407
Yaş : 23
Nerden : İST
Kayıt tarihi : 19/09/08

MesajKonu: Geri: WINDOWS XP VE 2000 REGISTER PÜF NOKTALARI   Paz Kas. 09, 2008 3:46 pm

paylasımın için tşkrlr...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://zeytinliyiz.benimforum.org/
yüxexes
S.Moderator
S.Moderator
avatar

Erkek Mesaj Sayısı : 463
Yaş : 24
Nerden : SoKaKtAn
Kayıt tarihi : 19/09/08

MesajKonu: Geri: WINDOWS XP VE 2000 REGISTER PÜF NOKTALARI   Cuma Ocak 23, 2009 12:49 pm

paylaşım için saol
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
WINDOWS XP VE 2000 REGISTER PÜF NOKTALARI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Türkiye'nin En İyi Paylaşım Sitesine Hoşgeldiniz :: Bilgisayar :: Programlar-
Buraya geçin: