Türkiye'nin En İyi Paylaşım Sitesine Hoşgeldiniz
Forumdan yararlanmak için üye olunuz!!!
Forumdan yararlanmak için üye olunuz!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

gєℓ∂ιğιηιz ιçιη тєşєккüяℓєя...

AnasayfaGirişAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapanasayfa

Hemşeri çıktılar

5 posters
YazarMesaj
wacketsan
ѕιтє ѕαнιвι z4т3η
ѕιтє ѕαнιвι z4т3η
wacketsan

Erkek Mesaj Sayısı : 1369

Hemşeri çıktılar Empty
MesajKonu: Hemşeri çıktılar   Hemşeri çıktılar I_icon_minitimePaz Kas. 02, 2008 6:32 pm

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onuruna 25 Eylül’de düzenlenen resepsiyona katılıp bir konuşma yaptığı için partisinin ağır hakaretlerine maruz kalan Ermeni Liberal Demokrat Parti’nin (RAMGAVAR) New York ve New Jersey Bölge Başkanı Krikor Salbashian, dedelerinin Kayserili olduğunu söyledi.

Bunun Gül’ün de hoşuna gittiğini belirten Salbashian’ın sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

Yeni adımlara tarihi ziyaret

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı yemekte ne oldu?

Cumhurbaşkanı Gül ile konuşmak benim için onurdu. Gül’ün Erivan’a yaptığı tarihi ziyaret ve yeni adımların atılması konusundaki kararlılığı son derece önemliydi. Biz Diaspora’da ilk kez iki ülke liderlerinin Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunlara adil ve kalıcı bir çözüm bulacaklarına inanıyoruz. Türkiye-Ermenistan sınırının açılması ve doğrudan ticaretin başlaması, hem gelecek tartışmaları kolaylaştıracak, hem de iki ülke insanının birbirini tanımasını sağlayacaktır. İki ülke sınırında Nitelikli Sanayi Bölgesi (QIZ) kurulması ise özellikle tekstil sektöründe büyük fırsatlar yaratacak ve iş imkánları doğurucaktır.

Sarkisyan ve Gül çok umutlu

Cumhurbaşkanı’yla neler konuştunuz?

Cumhurbaşkanı Gül ile aramızda son derece samimi ve pozitif bir konuşma geçti. QIZ’in sağlayacağı yararları anlattım ve bunun muhtemel etkilerini tartıştık. Gül, bu tür olumlu çabalarımın artmasını dileyerek bana teşekkür etti. Cumhurbaşkanı, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin gelişeceği ve başta QIZ olmak üzere pek çok ortak projenin yürürlüğe girebileceği konusunda son derece umutluydu. Benzer bir umudu, daha sonra Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan’da da gördüm. Kendisiyle buluştuğumuzda Sarkisyan da, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin hem bölge sorunlarını çözeceğini, hem de her şeyi normalleştireceğini düşünüyor. Resepsiyon sırasında Abdullah Gül dışında Dışişleri Bakanı Ali Bababac ve Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’le de görüşme imkánı buldum. Şimşek, QIZ önerimizi yürekten desteklediğini söyledi. Bu projenin gerçekleşmesi için diplomatik ilişki kurulması ve sınırların açılması gerekli. Bu fikri, Amerika’daki ve Avrupa’daki Ermeniler de destekliyor. ABD’li yetkililer de projenin başarısının pek çok sorunu çözeceğini düşünüyor. Bugüne kadar bu projeye karşı çıkanı görmedim.

Sizi resepsiyona kim davet etti?

Beni yemeğe Türk-Amerikan Derneği ile TABDC Başkan Yardımcısı Kaan Soyak davet etti. Benve arkadaşlarım zaten daha önce de Türk-Amerikan Derneği’nin kurucusu Ahmet Ertegün’le pek çok defa buluşup konuşmuştum. Ertegün’ün en büyük rüyası, Türk-Ermeni ilişkilerinin barışçı yoldan çözümlenmesine tanık olmaktı. Ertegün, Diaspora ile Türk yetkililerin bir araya gelmesinde anahtar roller üstlendi.

Dedelerim de Kayserilidir

Gül, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi ve mesela sınırların açılması konusunda umut verdi mi?

Cumhurbaşkanı Gül ile konuşmak çok keyifliydi. Son derece saygıdeğer bir insan. Gelecek kuşaklar için Ermenistan ile ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğine inanıyor. Bizim konuşmamızın daha heyecan verici noktası ise "hemşeri" olduğumuzun ortaya çıkmasıydı. Benim dedelerim de Kayseriliydi. Bunun ortaya çıkması Gül’ün de hoşuna gitti ve bunu anlamlı buldu. Cumhurbaşkanı, kendi misafiri olarak beni Ankara’ya davet etti.

Partiniz RAMGAVAR’in bu resepsiyona katılmanıza gösterdiği tepkiyi nasıl yorumluyorsunuz?

Ben o resepsiyona RAMGAVAR’i temsilen katılmadım. Ben orada bir TABDC ve Amerikan Ermeni Diaspora’sının bir üyesi olarak bulundum. TABDC olarak biz, Türkiye ile Ermenistan arasındaki doğrudan ekonomik ilişkiler geliştirilmesinin önemine her zaman inanıyoruz. Bu resepsiyon da bunun için bir fırsattı. Çünkü biz, 250 bin kişiye iş ve 10 milyar dolarlık ihracat yaratmayı planlıyoruz.
http://zeytinliyiz.benimforum.org
devil
Co-Admin
Co-Admin
devil

Hemşeri çıktılar Empty
MesajKonu: Geri: Hemşeri çıktılar   Hemşeri çıktılar I_icon_minitimeC.tesi Kas. 08, 2008 3:44 pm

paylaşım için tşk
yüxexes
S.Moderator
S.Moderator
yüxexes

Erkek Mesaj Sayısı : 463

Hemşeri çıktılar Empty
MesajKonu: Geri: Hemşeri çıktılar   Hemşeri çıktılar I_icon_minitimeC.tesi Kas. 08, 2008 3:59 pm

paylaşım için teşekürler saol Very Happy
Desertion
Admin
Admin
Desertion

Erkek Mesaj Sayısı : 1407

Hemşeri çıktılar Empty
MesajKonu: Geri: Hemşeri çıktılar   Hemşeri çıktılar I_icon_minitimeC.tesi Kas. 08, 2008 5:11 pm

paylasım için saol Very Happy
http://zeytinliyiz.benimforum.org/
Blood_Hawk
Üye
Üye
Blood_Hawk

Erkek Mesaj Sayısı : 721
Lakap : haykopat

Hemşeri çıktılar Empty
MesajKonu: Geri: Hemşeri çıktılar   Hemşeri çıktılar I_icon_minitimeSalı Kas. 18, 2008 2:35 pm

paylaşım için tşk....

Hemşeri çıktılar
1 sayfadaki 1 sayfası